Poczuj magięKLOCKI LEGO® w MEDIA EXPERT

Daj się zaskoczyć, czyli garść ciekawostek o najpopularniejszych klockach na świecie

AUTOR: Krzysztof Mirończuk

W tym roku producent LEGO® obchodzi 90-lecie powstania firmy. I choć nie od początku jej działalność była związana właśnie z klockami, to od początku chodziło o jedno – dobrą i kreatywną zabawę. Oto kilka mniej i bardziej znanych faktów, które pozwolą nieco lepiej poznać tę legendarną markę.

Zacznijmy od tego, że w 2012 r. Grupę LEGO wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa jako największego producenta… opon na świecie. Oczywiście opony nie są szczególnie duże, ale liczby robią wrażenie. W rekordowym 2010 r. firma wyprodukowała ich ponad 381 mln, obecnie jest to ok. 300 mln opon rocznie. To prawie 100 mln więcej niż drugi na liście największych oponiarskich firm – Michelin.

Do powyższego tematu jeszcze wrócimy, ale najpierw dwa słowa o historii firmy, która w tym roku obchodzi swoje 90-lecie.

Od kaczuszki do klocków

W 1932 r. pewien duński stolarz – Ole Kirk Christiansen – będąc samotnym ojcem wychowującym 4 dzieci, wystrugał dla nich drewnianą kaczuszkę do zabawy. Ta tak się spodobała okolicznym mieszkańcom, że Ole postanowił założyć firmę produkującą drewniane zabawki.

Piętnaście lat później Ole kupił wtryskarkę do tworzyw sztucznych i zaczął robić klocki. W 1958 r. opatentował pomysł łączenia elementów za pomocą gniazd i wypustek – wtedy rozpoczęła się historia klocków LEGO®, jakie dziś znamy. Sama nazwa pochodzi od duńskich słów "leg godt", które znaczą tyle co "dobra zabawa". Nazwę wymyślił jeden z pracowników Christiansena, który dostał za to butelkę wina domowej roboty.

Wszystkie klocki wyprodukowane od 1958 r. pasują do siebie. Można więc do woli łączyć różne zestawy – ta najstarsze i te najnowsze – tworząc wciąż nowe światy.

Klasyczne zestawy dla każdego

Historię klocków LEGO można poznać między innymi dzięki specjalnie przygotowanemu na 90-lecie firmy zestawowi, który pozwala zbudować 15 kultowych minimodeli. Nosi on nazwę "90 lat zabawy". Jest tam kaczuszka z 1932 r., jest Sekret Sfinksa z 1998 r. oraz Tahu z 2001 r. Mamy Statek Piratów, Złotego Smoka LEGO NINJAGO® czy pojemnik na długopisy z 2020 r. Zestaw zawiera też dodatkowe klocki do swobodnego budowania. To świetny prezent zarówno dla fanów klocków LEGO, jak i dla tych, którzy dopiero odkrywają magię świata klocków.

W sklepie internetowym Media Expert znaleźliśmy nieco podobny, chociaż powstały z innych inspiracji, zestaw – "Klocki i funkcje". Tutaj nie mamy co prawda odniesień historycznych, ale również jest to kilka zabawek w jednym pudełku. Mamy 7 modeli z elementami napędzanymi przez koła zębate. Można zbudować np. wirującą baletnicę, helikopter, nakręcane organy czy młyn wiatrowy.

A kiedy już zbudujemy wszystko, co jest opisane w instrukcji – możemy puścić wodze fantazji i składać własne modele. Oczywiście te, jak wszystkie pozostałe klocki LEGO, pasują do innych zestawów, więc możliwości są praktycznie nieograniczone.

Bezpieczne dla najmłodszych

Z myślą o małych rączkach i dziecięcych pomysłach próbowania i smakowania wszystkiego, co w te rączki wpadnie, powstało – już w 1969 r. – LEGO DUPLO®. To klocki dwa razy większe niż tradycyjne, przeznaczone dla najmłodszych. Łatwiej się je składa i nie zachodzi ryzyko połknięcia małych części.

Co istotne – powiększone klocki LEGO DUPLO również można łączyć z zastawami o regularnej wielkości.

LEGO DUPLO to nieprzebrana liczba zestawów i pomysłów na budowanie. Jednym z nich jest np. "Żuraw wieżowy i budowa", także dostępny w sklepie Media Expert. To zestaw z wieloma pojazdami i postaciami, dający nieograniczone możliwości kreatywnej zabawy. Klocki LEGO mają to do siebie, że wciągają niezależnie od wieku – także i w przypadku DUPLO rodzice mogą się bawić z dziećmi. To oznacza wspólny czas i rozwój dzieci. W przypadku tego zestawu mamy nie tylko buldożery, wywrotkę, koparkę i dźwig, ale też pięć postaci, w tym malarkę, operatorkę dźwigu, dwóch robotników i… sprzedawcę hot-dogów.

LEGO DUPLO jest przeznaczone dla dzieci w wieku już od 1 roku

Rekordowe LEGO®

Szacuje się, że obecnie na całym świecie jest ponad 400 mld klocków LEGO oraz ponad 4 mld minifigurek LEGO. W każdej godzinie sprzedawanych jest 4 mln części LEGO, a każdego dnia – 600 tys. zestawów!

Największą konstrukcją, jaka do tej pory powstała z klocków LEGO, jest scena inspirowana bitwami z trylogii "Władca Pierścieni", zbudowana w Chinach. Składa się ze 150 mln części i zajmuje ponad 190 mkw. powierzchni. Została przygotowana na wystawę dla dzieci w mieście Shenzhen, obok Hongkongu. Pracowało nad nią 50 osób przez 3 lata.

Z kolei największym w historii zestawem, dostępnym komercyjnie, jest LEGO Art World Map, czyli mapa Ziemi składająca się z 11 695 części. To o 1694 części więcej niż drugi co do wielkości zestaw, czyli Wieża Eifla i 2605 elementów więcej niż trzeci na liście model Titanica. Legendarny Sokół Millennium™ z uniwersum Gwiezdnych Wojen, który kiedyś był na szczycie tej listy, jest obecnie czwartym największym zestawem.

Te wszystkie "naj" zmieniają się bardzo dynamicznie, bo firma LEGO jako organizacja i jako sposób zabawy wciąż się rozwija. Powstają nowe modele, a fani tworzą nowe konstrukcje. Niektóre z pomysłów użytkowników klocków są przekuwane w nowe zestawy, tak jest na przykład w przypadku modelu Globusa, który powstał dzięki inspiracji jednego z fanów.

Magia kina

Wspomniany już model Sokoła Millenium nie powstałby, gdyby nie pomysł firmy LEGO na przeniesienie rzeczywistości filmowej do świata klocków. Pierwszym licencjonowanym zestawem zaczerpniętym z Gwiezdnych Wojen był Ścigacz Anakina Skywalkera™, który trafił do sprzedaży w 1999 r. Potem były klocki DUPLO bazujące na bajce dla dzieci "Tomek i przyjaciele". W 2001 r. pojawiły się zestawy wzorowane na Harrym Potterze. Były serie z Indianą Jonesem, byli "Piraci z Karaibów" i wiele, wiele innych.

Było nawet LEGO Studios™, czyli zestaw umożliwiający zbudowanie studia filmowego, z figurką samego… Stevena Spielberga.

Jedną ze współczesnych inspiracji kinem jest choćby seria oparta na filmie "Avatar" Jamesa Camerona. Tu na uwagę zasługuje m.in. zestaw "Toruk Makto i Drzewo Dusz", dzięki któremu możemy zbudować najważniejsze miejsce planety Pandora oraz legendarnego praptaka Toruka. W zestawie są też minifigurki bohaterów filmu, a nawet pandorowy koń, z którym wojownicy Na’vi wiążą się dzięki swoim niezwykłym warkoczom.

Istotą składania z klocków jest wspólna zabawa – dlatego w wielu zestawach, także i w tym z "Avatara", mamy kilka oddzielnych broszurek z instrukcją, żeby każdy mógł bez przeszkód budować swój fragment razem z innymi.

Techniczne marzenia

Mówiąc o klockach LEGO, nie można pominąć jednej z najbardziej znanych i pożądanych serii, czyli Technic. Została wprowadzona w 1977 r. pod nazwą Expert Builder, aktualna nazwa obowiązuje od 1984 r. Była i jest marzeniem wielu małych (i dorosłych) fanów techniki.

To zupełnie wyjątkowe zestawy, które pozwalają tworzyć ruchome modele maszyn lub mechaniczne zabawki. Zawierają wiele niestandardowych i stworzonych tylko dla tej serii części. To tutaj zużywana jest większość z ponad 300 mln opon, które firma LEGO co roku produkuje i które dały mu tytuł największego producenta tychże na świecie, chociaż każdy wie, że te opony raczej nigdy nie widzą asfaltu…

Nie zmienia to jednak faktu, że modele Technic są wyjątkowe. Jednym z nich jest "Samochód wyścigowy McLaren Formuła 1™. Zestaw zawiera 1434 elementy i pozwala zbudować miniaturkę prawdziwego bolidu Formuły 1, która powstała przy ścisłej współpracy z McLarenem. Zarówno model, jak i prawdziwy samochód były konstruowane w tym samym czasie, co czyni ten zestaw podwójnie wyjątkowym.

To, co najbardziej docenią fani serii Technic, to wbudowany w samochód model silnika V6 z ruchomymi tłokami, działający układ kierowniczy oraz zawieszenie i mechanizm różnicowy odwzorowany z prawdziwego samochodu. Po zbudowaniu auto ma 65 cm długości, 13 cm wysokości i 27 cm szerokości. Świetnie prezentuje się na półce każdego fana motoryzacji, wyścigów czy klocków LEGO. Albo wszystkiego na raz.

McLaren to przykład zabawy przeznaczonej dla dorosłych fanów LEGO. Wiadomo jednak, że młodsze pokolenia zechcą dołączyć do składania tak fascynującego modelu. Jeśli więc chcesz w spokoju zrelaksować się przy wyścigówce F1, to młodszym kup jeden z zestawów serii LEGO Speed Champions. To klocki dla dzieci powyżej 7 roku życia, będące modelami najbardziej fascynujących samochodów wyścigowych świata. Jest wśród nich McLaren Elva, ale też np. Aston Martin DB5, Lamborghini Countach, Toyota GR Supra i wiele innych – nawet legendarny Dodge Charger R/T znany z "Szybkich i wściekłych". Co istotne – zestawy te mają bardzo przystępną cenę (zaledwie kilkadziesiąt złotych) i składają się z 200-300 elementów, co czyni je doskonałym wyborem dla nieco młodszych fanów klocków LEGO.

Jak klocki LEGO, to z Media Expert

Na stronie sklepu internetowego Media Expert znajdziemy wiele innych zestawów inspirowanych historią marki lub zupełnie współczesnych. Niezależnie do tego, co wybierzemy – zawsze mamy pewność wysokiej jakości i tego, że wszystkie klocki do siebie pasują. I to się nie zmieni, niezależnie od tego, ile jeszcze zestawów LEGO powstanie.

A biorąc pod uwagę wciąż rosnącą popularność produktów tej marki – mamy jeszcze wiele do zbudowania!

Nauka i zabawa. Na czym polega magia klocków LEGO?

AUTOR: Krzysztof Mirończuk

Pobudzają wyobraźnię, przekazują wiedzę o świecie, są świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu i oczywiście dobrą zabawę. Klocki LEGO to nie zwykłe zabawki – to coś znacznie więcej. Na czym polega ich fenomen i w jaki sposób wpływają na rozwój dzieci i relacje w rodzinie?

Klocki LEGO są z nami już od ponad 70 lat, sama firma obchodzi w tym roku 90-lecie. Mimo upływu czasu zainteresowanie nimi nie maleje, a wręcz odwrotnie – co sekundę sprzedaje się już 7 zestawów LEGO, a w okresie przedświątecznym nawet trzy razy tyle.

Skąd fenomen tej duńskiej zabawki? Jak zauważa psycholog Jarosław Mirkiewicz – jednym z powodów ich popularności jest to, że dzieci mogą z nich budować samodzielnie, ale również we współpracy z dorosłymi. Poza tym zabawa z klockami LEGO – poza możliwością korzystania z instrukcji – daje szansę na kreatywne i wszechstronne tworzenie własnych światów i konstrukcji.

– Korzystanie z gotowej instrukcji montażu może stać się jedynym poziomem interakcji z zabawką, ale daje wiele innych opcji. Jednocześnie spotkamy też dzieciaki, które klocki – te pochodzące z gotowych zestawów – chcą składać po swojemu – mówi Mirkiewicz. – Myślę, że w tym aspekcie ważną rolę do odegrania mają rodzice, którzy mogą wspierać dzieci w swobodnym, kreatywnym podejściu do tworzenia własnych światów. W tym zakresie bardzo ciekawym pomysłem są zestawy klocków nieposiadające instrukcji, a także zajęcia dla dzieciaków demonstrujące to, jak w kreatywny sposób konstruować autorskie projekty. 

Budują nawet najmłodsi

Już w 1969 r. LEGO wprowadziło do sprzedaży zestawy dla najmłodszych dzieci – od roku do pięciu lat. Lego Duplo są dwa razy większe niż regularne – stąd nazwa. Dzięki temu małe rączki spokojnie sobie z nimi radzą, a rodzice mogą być spokojni, że maluch nie zadławi się drobnymi częściami. Zestawy dla najmłodszych są oczywiście odpowiednio dopasowane do ich wieku i możliwości.

– Z moich obserwacji wynika, że propozycje tematyczne klocków Lego starają się skutecznie przybliżać świat dziecku. Z jednej strony zestawy "mówią" językiem dziecka, z drugiej zaś wplatają ważne obszary świata, które dziecko otaczają – wyjaśnia Jarosław Mirkiewicz. – Rozwój wyobraźni przestrzennej, doskonalenie motoryki małej, a także budowanie wytrwałości nakierowanej na osiągnięcie celu – to szanse rozwojowe, z których dzieci mogą skorzystać. Co ważne – rozwijać je w zabawie.

Wśród wielu zestawów LEGO Duplo, dostępnych na stronie Media Expert, jest na przykład zestaw noszący nazwę "Pociąg towarowy", który zawiera w sobie znacznie więcej zabawek do złożenia niż sam pociąg. Mamy tu port, łódkę, kawiarnię, stację załadunkową, dwa dźwigi, figurki i wiele fragmentów torów, pozwalających na zbudowanie małego fragmentu świata. Atrakcyjności temu zestawowi dodaje silnik napędzający lokomotywę oraz możliwość sterowania nią za pomocą aplikacji. Do tego światełka, sygnał dźwiękowy i specjalne funkcyjne klocki, które – położone na torach – sprawiają, że pociąg się sam zatrzymuje, zmienia kierunek ruchu, włącza światła czy trąbi.

Świat poznawany w taki sposób nie nudzi i pozwala na wielogodzinną zabawę nawet najmłodszym.

Legendarne serie

Wśród wielu serii klocków LEGO dla starszych odbiorców dużą popularnością cieszą się dwie – CITY oraz Technic. Ta pierwsza pozwala na budowanie nieskończenie dużego miasta. Poszczególne zestawy są w tej samej skali i do siebie bez problemu pasują. Tutaj kreatywność ogranicza jedynie wyobraźnia i… powierzchnia podłogi, którą można zabudować. Można obok siebie postawić posterunek policji, budynek straży pożarnej, szkołę i wiele konstrukcji mobilnych, jak na przykład "Ekspresowy pociąg pasażerski" – zestaw, który świetnie uzupełni kolekcję lub stanie się jej początkiem.

Mamy tutaj sam pociąg, który jest zdalnie sterowany za pomocą kontrolera lub aplikacji, peron, tory kolejowe i sześć minifigurek. Sama lokomotywa ma przyciemniane światła, w wagonie pasażerskim znajdzie się miejsce na powieszenie roweru, a w restauracyjnym można nawet "kupić" hot-doga!

Przykładem serii Technic jest z kolei "Zmiennokształtny pojazd sterowany przez aplikację". Po zbudowaniu otrzymujemy model na gąsienicach, który po jednej stronie jest opływową wyścigówką, a z drugiej pojazdem badawczym. Gdy zabawka zderza się ze ścianą, przewraca się na drugą stronę i zmienia w drugi pojazd. To pierwszy zestaw 2 w 1 w historii LEGO Technic, słynnej serii dla małych (i dużych) konstruktorów, która uczy m. in. zasad mechaniki.

Patrząc na ten pojazd, trudno uwierzyć, że seria Technic ma już ponad 40 lat. Pierwszy zestaw zobaczył światło dzienne w 1977 r. (jeszcze pod nazwą Expert Builder, która funkcjonowała do 1984 r.). W tym czasie te klocki sprawiły, że niejeden młody konstruktor obiecał sobie, że zostanie inżynierem – i wielu zapewne spełniło swoje marzenia.

Tutaj warto też zadać pytanie, jak najlepiej wykorzystać potencjał edukacyjnych wszystkich tych zestawów LEGO?

– Unikałbym wskazywania konkretnych wytycznych w zakresie tego, jak należałoby się bawić – zaznacza Jarosław Mirkiewicz. – Udana zabawa jest najczęściej możliwa wtedy, kiedy wszyscy bawiący się mogą coś ważnego w niej dla siebie mieć. W zabawie rodziców z dziećmi pomocne może być właśnie określenie tego, co dla mnie osobiście, jako rodzica, może być fajnego i ciekawego w zabawie. 

Zatem lepiej bawić się z dzieckiem czy umożliwić mu samodzielne składanie klocków?

– Przecież zabawka jest dla dziecka, a nie dla nas – zauważa psycholog. – Jeśli określamy jakieś odgórne kryteria sposobu zabawy, to zabawa stać się może dla dziecka zadaniem do wykonania. W moim odczucie najlepiej, jeśli zabawki mogą przede wszystkim bawić – po to właśnie są. Warto, aby nasze wyobrażenia i oczekiwania dotyczące wspierania rozwoju dziecka nie zakłócały tego fundamentalnego aspektu.

Prawie jak prawdziwe

Jedną z przyczyn niesłabnącej popularności LEGO jest otwarcie twórców klocków na pomysły samych użytkowników. W 2008 r. ruszył projekt, którego istotą było zachęcenie fanów klocków do budowania własnych modeli. Te były następnie poddawane ocenie innych użytkowników i – jeśli pomysł uzyskał 10 tys. głosów – trafiał do realizacji. W ten sposób powstał np. zestaw "Rakieta NASA Apollo Saturn V". Wspaniały model kolekcjonerski, który jest świetną pomocą naukową dla wszystkich fanów podboju kosmosu.

Zestaw składa się z niemal 2 tys. elementów, jest modelem w skali 1:110 i zawiera mnóstwo realistycznych szczegółów, łącznie z minimodelem lądownika księżycowego. Po zbudowaniu mierzy 1 metr i można go ustawić zarówno poziomo, jak i pionowo.

Inną ciekawą serią, która inspiruje do poznawania świata i jego "ikonicznych" symboli, jest LEGO Icons. Te zestawy przedstawiają najbardziej znane atrakcje turystyczne, pojazdy i ikony popkultury. Można zbudować np. wieżę Eiffla, Koloseum, model Porsche 911 czy Wahadłowiec Discovery NASA.

Szczególnie ciekawy w kontekście nauki przez zabawę jest ten ostatni. Składający się z ponad 2300 elementów zestaw pozwala zbudować sam wahadłowiec, ale również słynny teleskop Hubble’a, wyniesiony na orbitę w 1990 r.

Model odwzorowane z rzeczywistości elementy, jak otwierana ładownia, wysuwane podwozie, ruchome sterolotki i wiele innych. Po zbudowaniu wahadłowiec i teleskop będą świetnie wyglądać w kolekcji "kosmicznej" LEGO, obok wspomnianego wyżej Apollo czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, również dostępnej w serii Ideas.

Nie mówiąc już o tym, ile podczas składania – również razem z dziećmi – tych modeli można się dowiedzieć o podboju kosmosu. I tutaj znów dotkamy tej "magii" LEGO, która pozwala na wspólną zabawę dla całej rodziny i jednoczesną naukę wiedzy, która "sama" wchodzi do głowy.

Jak LEGO, to z Media Expert

Na stronie sklepu internetowego Media Expert są setki zestawów LEGO, które bezpośrednio łączą naukę z zabawą. W rozumieniu bardziej ogólnym – każdy zestaw taki właśnie jest, bo każdy rozwija kreatywność i pobudza wyobraźnię oraz pozwala tworzyć własne światy.

To świetny pomysł dla prezent nie tylko dla najmłodszych, ale również dla starszych dzieci – i dorosłych oczywiście. Bo przecież kto nie lubi budować z LEGO?

Światło, kamera, akcja! Zestawy inspirowane kinem

AUTOR: Sylwia Zimowska

Co łączy kino i klocki LEGO®? Obydwa zabierają nas do innych światów i bawią opowieściami. Dzięki zestawom inspirowanym kultowymi filmami można nie tylko odtworzyć ulubione sceny, ale i wyreżyserować własną historię!

 lego

W kinie od zawsze kryła się magia. Mrok spowijający salę, ludzie wokół w ciszy czekający na seans, nierealne scenerie rozciągające się w całym polu widzenia i ten dreszcz emocji na widok innych światów. Bardzo bliskie odczucia towarzyszą nam za każdym razem, gdy zasiadamy do układania klocków LEGO®. No, może nie układamy klocków w mroku, ale po otwarciu pudełka występuje ten sam rodzaj ekscytacji i radosnego oczekiwania na wiele przyjemnych chwil. Chyba nikt nie zaprzeczy też, że proces składania modeli ma również w sobie magię – w końcu luźno leżące, kolorowe części po chwili nabierają fantastycznych kształtów i stają się budynkami czy pojazdami.

I jasne – to samo możemy powiedzieć o jakimkolwiek zestawie LEGO, ale dla kinomaniaka możliwość zbudowania scenerii z jego ulubionego filmu czy bawienia się figurkami ukochanych postaci stanowi dodatkową atrakcję, zwłaszcza że pod kątem swojej skali i jakości filmowe zestawy klocków potrafią wywołać efekt WOW. Chyba nie ma lepszego prezentu dla fana danego uniwersum niż możliwość przeżycia kolejny raz kultowych scen, ale z innej perspektywy.

Oczywiście im bardziej epicki zestaw, tym wyższą ma cenę – tego przeskoczyć się nie da, ale na szczęście w ofercie Media Expert można znaleźć wiele filmowych zestawów LEGO w promocjach, które nie nadszarpną domowego budżetu. Spójrzmy zatem na najciekawsze z nich.

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce

Nie ma drugiej tak rozbudowanej kosmicznej serii jak "Gwiezdne Wojny". Od premiery pierwszej części minęło już pięć dekad, a fenomen historii o potężnych i prawych rycerzach Jedi, Rebeliantach walczących z Imperium, sympatycznych robotach i rodzinie Skywalkerów do dzisiaj przyciąga przed ekrany nowe pokolenia.

Jeżeli ty też nucisz w drodze do pracy Marsz Imperialny, rzucasz cytatami z sagi przy każdej możliwej okazji, a zamiast nocnej lampki używasz miecza świetlnego, to uważaj, bo zestaw LEGO Star Wars™ Gwiezdny Niszczyciel Imperium™ będzie śnił ci się po nocach.

Ten ogromny, mierzący aż 110 cm długości okręt jest niezwykle szczegółową repliką tego, który występuje w pierwszych scenach filmu rozpoczynającego gwiezdną sagę – "Nowej Nadziei". Niszczyciel składa się z ponad 4700 klocków, dwóch minifigurek oraz ekspozytora z plakietką informacyjną. Z każdej strony model poraża szczegółowością: od efektownych wylotów silnika poprzez wyeksponowaną wieżę mostku dowodzenia z podwójnymi tarczami ochronnymi i odchylaną anteną aż po doczepianą wersję rebelianckiego statku Tantive IV z przodu. To kolekcjonerska perełka, która może równać się jedynie z kroczącym AT-AT™ i Sokołem Millenium™ – swoją drogą je również można zakupić w Media Expert.

KLOCKI LEGO STAR WARS GWIEZDNY NISZCZYCIEL IMPERIUM (75252)

KLOCKI LEGO STAR WARS GWIEZDNY NISZCZYCIEL IMPERIUM (75252)

Tańczący i słodki

Pozostańmy jeszcze w kosmicznych tematach. Kto z Was oglądał "Strażników Galaktyki vol. 2", ten musiał zauroczyć się baby Grootem. Humanoidalne i małomówne drzewo będące najmniejszym i zarazem najmłodszym członkiem drużyny Star-Lorda kradnie wszystkie sceny swoją niefrasobliwością, naiwnością i ogólnie pojętą słodyczą. Z takim kompanem zdecydowanie zabawniej przemierzałoby się zakątki galaktyki. A z czym kojarzy się malutki Groot? Oczywiście z tańcem! Wszak uwielbiający muzykę bohater dał niezłego czadu w sekwencji otwierającej film.

I właśnie do tego nawiązuje zestaw LEGO Marvel Ja jestem Groot. Ten nieduży, ale ujmujący zestaw kupicie w Media Expert w świetnej cenie. Dzięki niemu skonstruujecie swojego uśmiechniętego Groota i, co najlepsze, będziecie nawet mogli odtworzyć jego taneczne ruchy! Ten psotny maluch jest bowiem całkowicie ruchomy, więc da się go ustawić w rozmaitych pozach. Wisienką na torcie jest dołączona do zestawu kaseta magnetofonowa, która nieodłącznie kojarzy się ze "Strażnikami Galaktyki". Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać malucha do swojego samochodu – jego widok przypomni nam o zabawnych przygodach podczas codziennych podróży.

Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność

Większość superbohaterów rodzi się ze specjalną mocą i jest niejako zaprogramowana do walki po stronie dobra. Tymczasem 16-latek z syndromem odrzucenia przez rówieśników po ugryzieniu zmutowanego pająka staje się bohaterem z przypadku. Nagle może być szybszy i zwinniejszy, ale w środku się nie zmienia – jest nadal pełen obaw i nieśmiałości, jak wielu innych nastolatków. Może to właśnie dlatego, ze względu na swoje ludzkie oblicze, tak bardzo lubimy Spider-Mana bez względu na to, czy mamy 8 lat, czy 38.

Wśród zestawów dla fanów kina akcji w Media Expert traficie na komplet LEGO Marvel Spider-Man Atak na kryjówkę Spider-Mana. Konstrukcja zawiera dokładnie to, o czym marzy każdy nastolatek – komputer, deskorolkę z rampą, kosz do koszykówki z miotaczem piłek i kącik z napojami. Nie brakuje tu także najbardziej charakterystycznego gadżetu Petera Parkera – aparatu fotograficznego. Rzecz jasna, skoro jest to superbohaterska siedziba, to jest tu również pełno ciekawego sprzętu: cela więzienna na złoczyńców – Venoma i Zielonego Goblina, których także znajdziemy w komplecie, motocykl, broń, zbroja Żelaznego Pająka i całe centrum dowodzenia. To genialny zestaw do zabawy we dwójkę! Jedna osoba może wcielić się w klasyczne złe charaktery, a druga w giętkiego Człowieka-Pająka.

Dokładnie w ten sam ton uderza komplet z najmroczniejszym i zarazem najbardziej lubianym bohaterem od konkurencyjnego DC. Zestaw LEGO DC Jaskinia Batmana: pojedynek z Człowiekiem-Zagadką pozwala skonstruować siedzibę Batmana – znaną doskonale każdemu miłośnikowi kina superbohaterskiego. Jaskinia pełna jest komputerów, ekranów i narzędzi, z których korzysta Bruce Wayne. Ponieważ jej zawiasy są ruchome, możemy łatwo dopasować obiekt do ilości dostępnego miejsca.

Zaletą tego zestawu jest także aż sześć minifigurek! Poza Batmanem i Człowiekiem-Zagadką będziemy mogli stworzyć alternatywną historię z Seliną, Drifterem, Alfredem i komisarzem Gordonem. Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia, bo wszystkie niezbędne gadżety, włącznie z motocyklem, znajdziemy w pudełku.

Czarna perła motoryzacji

Jeśli odgrywanie scen z filmów to nie do końca to, czego szukamy, ale za to potrafimy docenić myśl inżynieryjną, to swoje kroki powinniśmy skierować w stronę serii LEGO Technic – zwłaszcza jeżeli oglądaliśmy nową wersję Batmana z Robertem Pattinsonem. W filmie z 2022 r. Mroczny Rycerz porusza się przepięknym Batmobilem – autem zbudowanym na bazie dodge'a chargera. Właśnie ten samochód możemy złożyć dzięki zestawowi LEGO Technic The BATMAN — BATMOBIL™ dostępnemu w Media Expert.

Długa na 45 cm czarna bestia nie tylko wygląda jak żywcem przeniesiona z filmu. Da także dużo frajdy wymagającym majsterkowiczom za sprawą wielu ciekawych elementów: układu kierowniczego na przednich kołach, otwieranych drzwi, podnoszonej maski, obracającego się płomienia i świecących klocków.

Trochę magii od Disneya

Zaczęliśmy od magii i na magii skończymy. Nagrodzony Oscarem i Złotym Globem, 60. z kolei animowany film Disneya, opowiada o wielopokoleniowej rodzinie Madrigal i jej skomplikowanych relacjach. Tłem całej historii jest magiczny i wielobarwny dom. Dom, w którym z pewnością każdy z nas chciałby zamieszkać. Jeżeli szukamy prezentu dla dziecka, które zostało fanem filmu "Nasze magiczne Encanto", to zestaw LEGO I Disney Dom Madrigalów na pewno ogromnie je ucieszy.

Trzypoziomowy budynek zawiera sypialnię z obrotowym łóżkiem, kuchnię pełną smakołyków, falujące okiennice i komin ze zmieniającą się pogodą. Do przeżywania przygód zachęcają trzy postacie z filmu: Mirabel, Abuela i Antonio. Jest tu również malutka kapibara i motyl!

Dzięki temu zestawowi i wszystkim wymienionym powyżej zaprosimy magię do swojego własnego domu i odświeżymy emocje towarzyszące nam w trakcie filmowych seansów, stając się reżyserami własnej zabawy.